Litochoro

Malé městečko Litochoro se rozkládá nedaleko pobřeží. K moři je to odtud jen asi 7 kilometrů. Litochoro je situováno na úpatí horského masivu Olymp v oblasti Olympské riviéry. Olymp je je nejvyšším pohořím v celém Řecku. Nejvyšší zdejší hora Mytikas se šplhá do nadmořské výšky 2.917 metrů.

A jak se sem dostanete? Mezi obcí Litochoro a mořským pobřežím vede nejvýznamnější řecká dálnice A1 ve směru od severu k jihu. Cestou ze Soluně do hlavního města Atény odbočíte v letovisku Plaka směrem do vnitrozemí. Litochoro je od sjezdu vzdáleno jen kousek. S parkováním na místě většinou nebývá žádný problém.

Každý den také jezdí mezi Katerini a městečkem Litochoro několik místních autobusových linek. V městečku funguje i malý přístav. Mezinárodní letiště v Soluni je vzdálené asi 120 kilometrů.

Litochoro si stále udržuje svůj typicky řecký charakter. Je tak oblíbeným výletním cílem jednodenních cest turistů z pobřežních letovisek. Za vidění zcela určitě stojí stará část obce s malebnými uličkami a kostel na návsi.

Obec Litochoro je však současně velice zajímavou za večerního osvětlení. Tou dobou se nabízí příjemné posezení v místních tavernách. Litochoro je díky své poloze také ideálním výchozím bodem k pěším procházkám, horským túrám a též horolezeckým výstupům na nedaleký Olymp.

Ještě v 9. století byla oblast Litochora, a to zejména svahy Olympu, velmi hustě zalesněná. Na konci 9. století se tady ale začalo rozšiřovat zemědělství. A lesy v okolí se začaly kácet.

Od druhé poloviny 14. století patřila obec Litochoro po dlouhé období k Osmanské říši. V roce 1881 se stává součástí Vilayetu Selanik (osmanský správní okres Thessaloniki). Roku 1897 ostřelovalo řecké loďstvo v turecko-řecké válce zdejší přístav.

V rámci První balkánské války se dne 22. 10. 1912 vylodila řecká vojska na pobřeží a Litochoro zabrala. Na konci Druhé balkánské války, v létě roku 1913, se stala obec součástí Řecka. A to na základě uzavřeného míru v Bukurešti roku 1913.

V noci z 30. na 31. března 1946 se získalo Litochoro zvláštní historický význam. Útok rebelů z Demokratické armády Řecka na místní policejní stanici v noci před dnem parlamentních voleb se podle většiny historiků stal impulsem k vypuknutí řecké občanské války. Ta probíhala těsně po Druhé světové válce, konkrétně v letech 1946 - 1949.

Litochoro, toto malé městečko na úpatí Olympu, je dnes zaměřené především na turisty na výletech. Velmi rychle se v něm můžete ponořit do pravého světa Řeků. Dá se říci, že Litochoro je v podstatě městem jen pro Řeky.

Turisté sem přijíždějí z přímořských letovisek z velké části pouze na krátkou návštěvu. Když se pak vrací do svých hotelů v pozdních odpoledních hodinách, Litochoro opět patří takřka výhradně samotným Řekům. Pokud se sem ale vydáte ve večerních hodinách, dá se tu zažít pravý řecký život.

Cestovatelům slouží Litochoro jako skvělý výchozí bod na pěší túry na Olymp. Podobně to mají i horolezci se svými výstupy. Nejlepším způsobem, jak se sem dostanete, je autobusem z Katerini nebo zapůjčeným autem.

Volné parkovací místo najdete v těchto místech většinou bez problémů. Tedy pokud ovšem nechcete parkovat přímo v centru města Litochoro. Historické jádro městečka Litochoro nabízí dobrý pohled do řecké kultury. Je to zároveň skvělé místo k příjemným procházkám.

Zajímavé jsou i uličky v okolí historického jádra. V nich je možné získat dokonalou představu o tom, jak žijí místní obyvatelé. Vše je tady sice úzké a zastavěné, avšak přesto velmi krásné.

Kousek od místního centra jižním směrem je malý a skvěle udržovaný zelený park. Je to krásné zařízení, nabízející místo k odpočinku a k užívání si života v poklidu.

Samozřejmě má Litochoro i krásný pravoslavný kostel. Ten si můžete prohlédnout i zevnitř. Při jeho návštěvě byste ovšem měli dbát na jistá pravidla slušnosti a místních zvyků.

Směrem na sever od obce Litochoro se dá dostat ke krásné soutěsce. Cesta k ní je poměrně dobře značena. Podobně je značena i trasa k prameni, který dodává pitnou vodou celé oblasti. Cesty jsou sice poměrně v dobrém stavu, avšak i tak doporučujeme obout si pevnou obuv.

V pondělí se v městečku Litochoro pravidelně koná zemědělský trh. Na něm si můžete koupit čerstvou zeleninu, ovoce, ryby, ořechy a luštěniny. Na prodej jsou i látky a věci každodenního života. Stejně jako třeba více či méně zdařilé padělky oděvů a obuvi.

Pokud se vydáte mimo hlavní silnici, objevíte také supermarkety. Ty prodávají místním obyvatelům potraviny a potřeby pro všední život. I tady se můžete zásobit jídlem za přijatelné ceny.

Zdejší taverny nabízejí kuchyni typickou pro Makedonii. Je zde možno ochutnat výborné řecké saláty. Ale třeba také souvlaki, musaku a ostatní tradiční pokrmy. I ve večerních hodinách se v tavernách stále něco děje. Každý večer se v nich setkávají lidé, aby pojedli něco dobrého a řekli si novinky. A to nejen místní obyvatelé, ale i turisté.

Vzhledem k tomu, že se Litochoro specializuje především na dovolenou návštěvníků, kteří se chtějí vydat na výlet na horu Olymp, nenajdete zde hotelové komplexy s all inclusive. Spíše malé hotýlky a penziony. Ty jsou však opravdu čisté a pěkné.