Poloostrov Chalkidiki

Chalkidiki je oblíbený poloostrov pro dovolenou v Řecku. Rozkládá se na ploše téměř 3.000 kilometrů čtverečních. Celková délka pobřeží Chalkidiki o něco přesahuje hodnotu kilometrů.

Vzhledem ke svému geografickému tvaru je Chalkidiki často přirovnáváno k tříprsté ruce. V Řecku se ale termín prst moc často nepoužívá. Spíše se tři poloostrovy Kassandra, Sithonia a Athos označují jako nohy. Ve starověké řecké mytologii byl poloostrov Chalkidiki často označován jako Poseidónův trojzubec.

Krajina Chalkidiki je velmi pestrá. Najdete zde zelenou vegetaci, osamělé vesničky, rušná letoviska i mnoho nádherných pláží. Tato část řecké pevniny patří dokonce k nejvíce zeleným oblastem země. Ty nejhezčí pláže s průzračným mořem v celém Řecku najdete údajně právě na Chalkidiki.

Prst Kassandra je na severu poměrně plochý. Směrem k jižnímu cípu zase více kopcovitý. Lesní porosty tady byly v posledních letech hodně zdecimovány lesními požáry. Jeden z posledních velkých požárů zde naposledy řádil v roce 2006.

Místní krajinu určuje zemědělství. V blízkosti pobřeží se ale na zdejším charakteru významně podepsal také cestovní ruch. Ten se začíná projevovat takřka na celém Chalkidiki. Pobřeží poloostrova Kassandra tvoří převážně široké písečné pláže. Najdete zde ale i skalnaté úseky s méně strmými útesy.

Poloostrov Sithonia, prostřední ze zubů Chalkidiki, je ve srovnání s Kassandrou více hornatý. Od severu k jihu jím probíhá pohoří Itamos. Nejvyšším vrcholem je Itamos s výškou 817 metrů. Celé pohoří je zalesněné. Lesy pokrývají takřka celou plochu poloostrova kromě jižní špičky Sithonie. Tu také ničí časté lesní požáry. Oblast je navštěvována hlavně těmi, co hledají klid a krásnou přírodu.

Pobřeží Sithonie je převážně strmé, lemované mnoha zátokami. Zdejší zátoky jsou velmi odlehlé a obtížně přístupné. Ve větších údolí se až k moři rozkládají malebné vesničky. Několika příklady za všechny jsou třeba Sykea, Sarti a Toroni. Na jihozápadním cípu poloostrova Sithonia leží velký přírodní přístav Porto Koufo.

Athos v severní části Chalkidiki je spíše hornatý a zalesněný. Na jižním cípu se zvedá jeho nejvyšší vrchol Athos až do výšky 2.033 metrů. Díky svému speciální postavení jako autonomní mnišská republika je poloostrov relativně nedotčený.

Díky horám ve vnitrozemí je Chalkidiki rájem pro pěší turisty, cyklisty i horolezce. Pobřeží Chalkidiki je naopak ideálním místem pro vyznavače nejrůznějších vodních sportů. A to především v letoviscích Kallithea nebo Nea Moudania.

Milovníci památek a historie se zase na Chalkidiki určitě vydají na výlet do vesničky Paleochori. Nebo rovnou do města Soluň v místech, kde Chalkidiki vybíhá z řecké pevniny. Soluň je druhým největším městem v Řecku.