Leptokaria

Řecké letovisko Leptokaria najdete na pobřeží Olympské riviéry. Na úpatí horského masivu Olymp tady žijí necelé 4 tisíce obyvatel. Město Leptokaria se rozkládá mezi obcemi Platamonas a Skotina na jihu a Litochoro na severu.

Leptokaria leží u dlouhé a široké písčito - oblázkové pláže. Díky této pláži se z bývalé rybářské vesnice stala prázdninovým střediskem s několika tavernami, bary a restauracemi. V obci Leptokaria nechybí ani možnosti zábavy a nakupování pro celou rodinu.

Směrem na východ se nalézá stará Leptokaria. Ta bývá někdy označována jako Palea Leptokaria. Ve stejných místech leží i archeologické naleziště Leibethra (někdy též Livithra-Λείβηθρα). Po klikatých cestách se také můžete z vesničky Leptokaria dostat do pohoří Olymp. Na jeho území leží populární výletní kavárna Livithra. Dále po cestě do hor se ještě nachází klášter Kanalon.

Pokud se budete nacházet někde v blízkosti letoviska Leptokaria, určitě si nenechte ujít romantické západy slunce. Ty jsou nad horami Olympu opravdu nádherné. Jen nesmíte zrovna natrefit na den, kdy jsou hory obklopené mraky. V takovém případě toho totiž moc neuvidíte.

Městečko Leptokaria sice nabízí k prohlídce i nějaké ty historické památky a církevní stavby. Dnes je ale především letoviskem, které svým návštěvníkům poskytuje odpočinek na pláži pod hřejivými slunečními paprsky.

K tomu všemu ještě v sezóně připočítejte nabídku vodních i suchozemských sportů. A zjistíte, že v oblasti Leptokaria se rozhodně nikdo nudit nebude. Ovšem v případě, že se sem chystáte před nebo po hlavní sezóně, musíte počítat s tím, že nabídka aktivit již tak bohatá nebude.

Jestli rádi nakupujete, tady určitě zklamaní nebudete. Vedle pobřežní promenády stojí mnoho obchodů, ve kterých zakoupíte všechno možné. Od jídla a pití přes opalovací krémy až třeba po nafukovací lehátka.

Další "nákupní ráj" najdete, když se vydáte do městského centra letoviska Leptokaria. Po cestě určitě narazíte na pěší zónu. Na ní jsou umístěné, vedle nejrůznějších obchodů, také taverny, bary i restaurace.

Pokud ale chcete poznat ty pravé řecké nákupy, navštivte místní trhy. Ty se v Leptokarii konají zpravidla každé pondělí. Tržiště se nachází kousek od místního nádraží, hned u vlakové tratě.

Jako téměř každý řecký trh se i ten ve středisku Leptokaria dělí na 2 části. V té severnější se prodávají produkty od místních zemědělců. K nim patří ovoce, zelenina, pečivo, olivy v různých formách a jiné potraviny. V části směrem na jih zase nakoupíte oděvy a boty (a to i padělky známých značek), hodinky, brýle, dárkové předměty a suvenýry. Nechybí ani hračky pro ty nejmenší. Téměř každý si tu vždy něco vybere.