Zábava na Olympské riviéře

Pro turisty na Olympské riviéře jsou nachystané nejen pláže a koupání v moři, ale také velké množství zábavy a nejrůznějších aktivit. I to je důvodem, proč patří Olympská riviéra k nejoblíbenějším místům pro dovolenou na řecké pevnině.

Především největší město v této části řecké pevniny, Katerini, láká mnoho návštěvníků svým výběrem obchodů, barů, taveren a restaurací. Ty nabízejí svým hostům mimo jiné i výborné regionální pokrmy.

Katerini je oblíbeným turistickým cílem. A to hned z několika důvodů. Popularita Katerini roste především zásluhou blízkosti k Egejskému moři. To leží ve vzdálenosti jen asi 6 kilometrů. Na oblibě mu přidávají i necelých 20 kilometrů vzdálené archeologické vykopávky Dion. Z Katerini to není daleko ani k byzantské pevnosti Platamonas.

Velice oblíbené jsou pláže podél pobřežních letovisek Korinos, Paralia a Olympiaki Akti. Vesnička Olympiaki Akti je někdy nazývána též Katerinoskala.

Paralia je malým městečkem asi 8 kilometrů západně od Katerini. Avšak kromě centrálně položeného kostela Agia Fotini přímo u moře a malého přístavu na jižním konci obce nenabízí Paralia žádné jiné historické zajímavosti.

Zato místní pláž je velice hezká. V okolí pláže Paralia je v letní sezóně pro turisty otevřená řada taveren, barů a diskoték. Protože jde ale o uměle vybudované letovisko, nečekejte zde žádný původní řecký život.

Na výlet se můžete vydat jak pěšky za krásnou okolní přírodou, tak i autem nebo autobusem. Cestovat se dá třeba k vykopávkám u hory Olymp. Široké oblibě se těší i cesty ke klášterům Meteora či do velkého řeckého města Soluň.

Vyhlášené je i letovisko Leptokaria. Leptokaria je situována na úpatí Olympu. Nachází se na pobřeží mezi obcemi Platamonas na jihu a Litochoro na severu. Také tady je v létě připraveno velké množství nejrůznějších taveren, ouzerií anebo diskoték.

Kvůli čistému moři přijíždějí na Olympskou riviéru každým rokem tisíce turistů. Místní pláže jsou z větší části oblázkové. Po klikaté silnici se dostanete k Olympu, kde stojí populární výletní kavárna Livithra. Dá se však pokračovat i dále, ke klášteru Kanalon v horách.

Platamonas má v současné době hlavně turistický význam coby přímořské letovisko. Každým rokem jej navštíví asi 120.000 turistů. V Platamonas je v provozu několik kempů. A i četné hotely a penziony. Povrch pláže tvoří směs oblázků a písku. Z pláže v Platamonas je též dobře vidět pohoří Olymp. Díky svým čistým plážím a přístavu byl Platamonas v letech 2002 a 2006 oceněn Modrou vlajkou Evropské unie.

Zajímavý byzantský hrad, nebo jinak též kastro, stojí přímo nad přímořským letoviskem Platamonas. Z jeho ochozů budete mít výhled na okolní krásné pláže. Právě ty byly, díky své kvalitě a čistotě, oceněny v letech 2002 a 2006 Modrou vlajkou.

Místní pláž většinou tvoří malé oblázky a písek. Navazuje na ní také rybářský přístav. V okolí pláže si k ubytování určitě vyberete z mnoha hotelů, penzionů neb dokonce kempů.

O trochu klidnější je Nei Pori s širokou písečnou pláží. A také Litochoro. To má má nádhernou starou část s malebnými dlážděnými uličkami a kostelem. Díky své poloze jako současně skvělým výchozím bodem k pěším výletům a horským túrám na nedaleký Olymp.