Olympská riviéra

Olympská riviéra u pobřeží Egejského moře v Řecku se vyznačuje nádhernými písečnými plážemi. Pláže na Olympské riviéře jsou pouze místy přerušené oblázkovými úseky.

Celá oblast s názvem Olympská riviéra má na délku přibližně 70 kilometrů. Nejčastěji bývá tímto názvem označován pás pobřeží, rozkládající se od letoviska Nei Pori přes mohutné pohoří Olymp až k vesničce Methoni. Obec Methoni se proslavila svým krásným přístavem.

Svěží a zelené borové lesy obrůstají okolní svahy jen kousek od pobřeží. Nad nimi se podél takřka celé Olympské riviéry vypínají horské vrcholky. Všude na svazích můžete zahlédnou malé bílé domky. Lesy v oblasti Olympská riviéra dokonce někde sahají až k moři.

Moře je pod majestátným Olympem zbarvené do modra a křišťálově průzračné. Díky svým příjemným teplotám po celou letní sezónu nabízí region Olympská riviéra skvělé koupání. A nad tím vším se vypíná bájný Olymp. Na něm údajně v minulosti sídlilo 12 řeckých bohů. Podle Olympu také bylo celé pobřeží pojmenováno.

Olympská riviéra má také ještě další název, se kterým je možno se setkat. Je jím Pierie. Tak označují tento kouzelný region pevninského Řecka především místní lidé. Zatímco pobřeží Pierie je v létě zaplněno milovníky opalování a lenošení, do hornatého vnitrozemí se vydávají převážně milovníci přírody a historie.

Díky krásné přírodě byla část pohoří Olymp prohlášena za národní park. Žijí zde totiž některé ohrožené druhy zvířat i rostlin. Zdejší horské vesničky si většinou uchovaly svou původní atmosféru. A řada domů a dalších staveb se zachovala v původním stavu. Naštěstí je zatím ještě nijak nenarušil stále se rozvíjející cestovní ruch v Řecku.

V mnoha vesničkách podél Olympské riviéry můžete ještě dnes obdivovat staré kostelíky a kláštery. K příjemným procházkám lákají jejich historická centra. A k odpočinku zase zvou místní taverny se skvělými specialitami.

Na rozdíl od vnitrozemí Pierie je ale pobřeží cestovním ruchem velmi zasaženo. Byla zde vybudována široká turistická infrastruktura. Ta v současnosti zpříjemňuje letní dovolenou na pláži všem návštěvníkům Olympské riviéry.

Kdo se vydá během léta na zájezd na riviéru pod Olymp, po celou sezónu si tady bude moci užívat řeckého sluníčka, klidu a pohody. Shon a stres jsou tady mezi místními obyvateli neznámými pojmy.