Poloostrov Peloponés
Poloostrov Peloponés se rozkládá v jižní části pevninského Řecka. Peloponés je velmi oblíben mezi milovníky letní dovolené u moře. Celkově zde žije kolem 1 miliónu lidí. Během letních měsíců se jejich počet ještě o hodně zvýší.
Severní část Peloponésu je na východě s pevninou spojena mnoha mosty. Ty jsou postavené nad Korintským průplavem. Na západě byl vybudován a roku 2004 veřejnosti zpřístupněn most Rio Andirrio. Ten je dnes nejvýznamnějším propojením mezi poloostrovem Peloponés a pevninou. Zároveň je též nejdelším evropským mostem.
Pobřežní klima na poloostrově Peloponés je převážně typicky mediteránské. Na pevninský charakter podnebí má velký vliv kontinentální klima. Letní sezóna u moře v oblasti Peloponés začíná již během jarních měsíců. Poslední turisté odsud odjíždějí až v říjnu. Koupání v moři je ale samozřejmě nejpříjemnější během léta.
Největším městem na poloostrově Peloponés je Patras. Patras je k nalezení v severní části poloostrova. Je současně 3. největším městem v Řecku. Jeho nejdůležitějším místem je určitě trajektový přístav. Ten patří k nejvýznamnějším v celém Řecku. Město Patras ale nabízí zajímavá místa i milovníkům historie. V této části poloostrova Peloponés jsou k vidění památky římské nebo třeba i helénské. Navštívit můžete například divadlo boha Apollóna, římský Odeon či amfiteátr. Navštívit je možno i neobyzantský kostel Agios Andreas nebo Archeologické muzeum.
Místním ochráncem je sv. Ondřej. Na jeho počest byl v Patrasu postaven kostel, jenž se díky své velikosti řadí k největším řecko-ortodoxním stavbám na celém kontinentu. Pomník, připomínající tohoto apoštola, je vybudován hned vedle jeho hrobu. A jak se mezi místními povídá, na tomto místě byl prý také svatý Ondřej ukřižován.
Patras je současně univerzitním městem. Místní univerzita je jediná na celém poloostrově Peloponés. Zároveň je třetí největší v Řecku. Při procházkách městem se určitě zastavte v jedné z přístavních taveren nebo kaváren. V nich je možno se občerstvit před další cestou a vychutnat si při tom pohled na Jónské moře.
Příjemný stín před horkým letním sluncem nabízejí uličky staré části města s krásnými neoklasicistními budovami na předměstí.
V centrální částí řeckého poloostrova Peloponés se rozkládá zajímavý region Mani. K Mani se vztahuje mnoho pověstí a příběhů. Ty se možná staly, ale možná také ne.
Nejvyšší horou v oblasti Mani v srdci poloostrova Peloponés je Taygetos. Ten dosahuje nadmořské výšky více než 2.400 metrů. Celá krajina regionu Mani je poměrně nehostinná. A dosud zde žije divokým a volným způsobem národ Maniotů. A mimochodem právě zde též začala v roce 1821 řecká revoluce za osvobození od turecké nadvlády.
Oblast Mani je geograficky rozdělena na tři části. Jsou jimi Éxo Mani severně od Areopoli, Méssa Mani jižně od Areopoli a na západní straně Kato Mani s hlavním městem Gythio.
V oblasti Mani najdete mnoho zajímavostí. K nejoblíbenějším výletním cílům patří obce Stoupa a Itylo na slunné straně regionu. Za zmínku stojí i vesnička jménem Vathia s dvanácti krásně zrenovovanými obytnými věžemi. Nebo krápníková jeskyně Vlichada u obce Pyrgos Dirou. K jeskyni je možné se dostat lodí. V jeskyni Vlichada byly archeology nalezeny historické předměty, které dnes můžete obdivovat v místním muzeu. Jedním z nejstarších míst nejen v Mani, ale na celém poloostrově Peloponés, je údajně Kardamilli. Město je zmíněno již ve slavném eposu od řeckého básníka Homéra.
Vůbec na celém poloostrově Peloponés můžete narazit na mnoho historických nalezišť. Díky kterým se můžete podívat do řeckých dějin, které se promítly do historie celého lidstva. Tak například centrum bývalé Byzance si můžete prohlédnout u vesničky Mystras.
Mezi ty nejvýznamnější pozůstatky ve stejnojmenné archeologické lokalitě Mystras patří zachovalé kostely s barevnými nástěnnými malbami. Jde například o kostely svaté Sofie (Agia Sophia) a svatého Demetria (Agios Dimitrios). Jedinečným je i klášter Pantanassa, ve kterém dodnes žijí jeptišky.
Tyto církevní stavby sloužily kdysi jako útočiště bojovníků za osvobození Řecka od vlády Turků. Vlastně díky nim se tu uchovala řečtina a současně místní obyčeje a tradice.
Historická místa opředená mnoha pověstmi a legendami ale můžete navštívit i v jiných částech Peloponéského poloostrova v Řecku.
Mezi ta nejznámější místa na poloostrově Peloponés zcela určitě patří Olympie a Sparta. Olympie na severozápadě Peloponésu byla svatyní boha Dia. A také dějištěm antických olympijských her. Dnes je na okraji antické svatyně postavené stejnojmenné moderní město.
V období 5. století před naším letopočtem tady stavitel Libon z Elis nechal postavit chrám boha Dia. Kruhový sál chrámu o rozměrech 64 x 28 metrů patří k nejvýznamnějším stavbám z počátku klasické architektury.
Tympanony chrámu byly zdobeny mramorovými sochami. V malé chrámové místnosti, v takzvané celle, stála více než 13 metrů vysoká socha boha Dia. Ta byla zhotovena ze zlata a slonoviny sochařem Feidiásem. Řadila se k antickým 7 divům světa.
Při letních olympijských hrách v roce 2004, jejichž hlavním dějištěm byly Athény, se jedním z míst soutěží stala i antická Olympie. I přes protesty centrální archeologické rady, která se bála poškození archeologických lokalit, se zde konaly závody ve vrhu koulí žen a mužů.
Epidauros byl nejvýznamnějším antickým místem k uctívání boha Asklépia v celém Řecku. Od roku 1988 je Epidauros zapsán na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Nejpůsobivější a dnes dokonce i nejvýraznější stavbou Epidauru je velký, ve svahu postavený amfiteátr. Z něho je krásný výhled na hory Argolis. Vznik amfiteátru se datuje do 4. století před naším letopočtem. V době své největší slávy nabízel místo až pro 14 tisíc diváků.
Starověká Sparta byla hlavním městem peloponéské oblasti Lakónie. Ta se rozkládá v jižní části poloostrova Peloponés. Sparta měla jedinečný systém vlády. Již v období antiky byla známá kvůli své vojenské síle.
Asi 80 kilometrů západně od Atén leží město Korint. To se nalézá nedaleko Korintského průplavu. Průplav se táhne skrze pevninskou šíji, jež spojuje Peloponés a řeckou pevninu.
V období antiky byl Korint významným městem. O tom svědčí mnoho objevených památek v této části poloostrova Peloponés. K těm nejvýznamnějším se řadí kupříkladu chrám boha Apollóna. Mnoho objevů z místních vykopávek na poloostrově Peloponés je vystaveno v malém muzeu.
Dovolená na poloostrově Peloponés nabízí návštěvníkům spoustu možností. Jde nejen o poznávání dávných dějin celé oblasti, ale i krásnou a rozmanitou přírodu, turistické výlety do hor a samozřejmě i odpočinek na pláži a koupání v moři.